Trzeba być świadomym, że decydując się na psa bierzemy odpowiedzialność za jego zdrowi jak i szkody, które może wyrządzi, jeśli nie zatroszczymy się o niego właściwie.
Na forach internetowych jak i innych portalach społecznościowych znajduje się wiele informacji dotyczących wychowania psów, ich żywienie oraz leczenia. Niestety są to często opinie subiektywne osób niedoświadczonych, uprzedzonych złymi doświadczeniami lub kopiujących nieprawidłowe zachowania, które w ich mniemaniu są słuszne.
Jedyną rzetelna pomoc w kwestii zdrowia swojego pupila możemy uzyskać u sprawdzonego weterynarza. Należy pamiętać jeszcze przed kupnem/adopcja psa ze wizyty weterynaryjne jak i leki nie są tanie a to i tak tylko część wydatków związanych z utrzymaniem zwierzęcia.
Nie każdy zdaje sobie sprawę ze wizyta weterynaryjna niejednokrotnie może kosztować w okolicach 50zl-100zl. Dlatego zadajmy sobie pytanie czy nie lepiej prócz szczepienia na wściekliznę zabezpieczyć naszego pupila szczepionka wieloskładnikową? Komplet szczepień będzie cenowo oscylował w okolicy jednej wizyty z ciężko chorym zwierzęciem a zapewne na jednej się nie skończy. Tak jak i szczepienia, które należy powtarzać corocznie, zwierze musi być odrobaczanie. Jest to bardzo ważna kwestia a często lekceważona a jej zaniechanie grozi konsekwencjami, o które najlepiej zapytać przy pierwszej wizycie u lekarza.